Ročník 2022

28. ročník folklorního festivalu proběhl z důvodu covidové pandemie po čtyřleté pauze.

Vše vypuklo v sobotu odpoledne v centru obce u sochy zbojníka Ondráše, kde byla slavnostně položena kytice a za zpěvu lidových písní se krojovaný průvod v čele s domácím souborem Ondráš z Janovic vydal do místa konání – areálu základní školy. Přírodní amfiteátr Hradisko bohužel nemohl pro další ročník akce posloužit z důvodu nepříznivého počasí a terénních podmínek.

V téměř tříhodinovém programu tanečních, pěveckých a hudebních vystoupení se představili Ondráš z Janovic s muzikou Zbujnik, Dětský folklórní soubor Ondrášek z Janovic, folklórní soubor Sustzanie z Hodní Suché, Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí a dětský soubor z jihomoravských Následlovic Šohajíček. Programem návštěvníky provedla Bára Sandtnerová.

Festival pokračoval večerním koncertem v podání zpěváka Pavla Býmy s cimbálovou muzikou Valašský vojvoda a jejich hostů nejen z blízkého okolí, ale také Polska a Slovenska. Na pódiu se s nimi objevil také Petr Kijonka z Janovic se svým talentovaným žákem Vojtíkem, kteří je doprovázeli hrou na harmoniku.

Návštěvníci akce v areálu nalezli mnoho stánků s výborným občerstvením. Kromě dobrot od místních spolků SDH Janovice, ČČK Janovice, Myslivecký spolek Ondráš, SDH Bystré a TJ Sokol Bystré mohli návštěvníci ochutnat také skvělé víno a burčák z Vinařství Židek, potěšit se dárkem v podobě ručně vyráběných dekorací či šperků a nechybělo ani výtvarné stanoviště a malování na obličej pro děti nebo možnost jízdy na koni.